Сьогодні відзначається церковне та народне свято Андріїв день. У цю дату християни вшановують пам'ять апостола Андрія Первозванного. Йому моляться про залучення людини в християнську віру, про захист Батьківщини і успішний шлюб.
Напередодні цієї дати прийнято збиратися на Андріївські вечорниці, з якими пов'язано безліч неординарних українських звичаїв.
Основною на Андріївський вечір була гра «Калита». Калита — це великий корж із білого борошна, який пекли усі дівчата разом. Тісто на калиту місили по черзі від найстаршої до наймолодшої дівчини. Посередині коржа обов’язково мала бути дірка, через яку протягували червону нитку або стрічку, за яку високо підвішували калиту до сволока посередині хати, щоб хлопці могли у стрибку дістати його зубами. За традицією, вніч проти 13-го хлопці робили різноманітні дрібні капості дівчатам (викрадали і ховали предмети одягу, прикраси). З настанням темряви хлопці лякали їх на вулицях або стукали у вікна, говорячи на різні лади, намагаючись таким чином звернути на себе увагу. Дівчата ж в цей час займалися таємним обрядом — проводили ворожіння на судженого і на результат майбутнього сімейного життя.
Працівники Новоград-Волинського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою разом з вихованцями вирішили не порушувати хорошу українську традицію і, напередодні цього свята, влаштували справжнє театральне дійство. Усі присутні змогли поринути в атмосферу українського гуляння, яке здавна на Андріїв день проводили наші пращури.
Цей захід сприяв духовно-мистецькому розвитку ліцеїстів та популяризації українських традицій серед зростаючого покоління.
Comments